Київ, 8 грудня 2017 р. В Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація цьогорічних результатів дослідження «Індекс здоров’я. Україна», започаткованого Міжнародним фондом «Відродження», Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія». Його мета – визначення фактичного рівня задоволеності громадян України медичною допомогою, а також їхнього досвіду і поведінки у питаннях, що пов’язані із здоров’ям. Дослідження проводиться другий рік поспіль, що дозволяє простежити зміни в сфері охорони здоров’я, які відчули українці, у період перед стартом медичної реформи. 

За даними дослідження (на травень-червень 2017 року) 8% опитаних мали досвід участі в урядовій програмі «Доступні ліки» й більшість з них (74%) оцінює її позитивно. 

В цілому по Україні 73% громадян задоволені дільничним терапевтом / сімейним лікарем.  Найменше задоволених – у Запорізькій (47%) та Сумській (49%) областях, найбільше – у Волинській (88%) і Харківській (89%) областях. 57% опитаних – задоволені медичною допомогою в стаціонарі. Найменше задоволених – знову ж таки, у Запорізькій (26%) та Сумській (29%) областях, найбільше – у Чернівецькій (79%) і Миколаївській (86%) областях.  

«Задоволеність медичною допомогою – це суб’єктивна оцінка, але вона вкрай цінна для зворотного зв’язку з жителями області при проведенні реформ, а також для поширення успішних практик з реформування галузі між областями», - коментує Тетяна Степурко, координаторка дослідження та доцент Школи охорони здоров’я.

77% опитаних зверталися у випадку останньої хвороби чи травми до лікаря (фельдшера): найменше – у Тернопільській (лише 58% опитаних), найбільше – у Кіровоградській (96%) областях. При цьому тих, хто за останній рік хворів, але НЕ відвідав лікаря та / або не був госпіталізований через брак коштів – 30% опитаних по всій Україні: найменше – у Луганській (9%), найбільше – у Черкаській (45%) областях. 

Середнє значення витрат на ліки протягом останніх 30 днів – 570 грн, причому найбільше коштів витрачають жителі Дніпропетровщини (883 грн) і Тернопільщини (1118 грн), найменше – Хмельниччини (280 грн.) та Житомирщини (300 грн.). 

У 2017 р. загальноукраїнське значення Індексу Здоров’я склало 62 бали. До його параметрів, окрім задоволеності медичною допомогою, звернення до лікаря та попередження хвороб, витрат на ліки та відмова від звернення до лікаря через відсутність коштів, входять також: вакцинація дітей, знання симптомів інсульту, самооцінка стану здоров’я, наявність надлишкової ваги або ожиріння, високий тиск та контроль над ним.

«Щоб втілювати реформу послідовно і ефективно, потрібно системно моніторити не лише доступність і якість надання медичної допомоги на місцях, а і її оцінку з боку громадян. Саме для цього міжнародний фонд «Відродження» разом із партнерами проводить дослідження «Індекс здоров’я. Україна». Зараз ми можемо проаналізувати, як саме змінилася ситуація у регіонах у порівнянні з минулим роком. Можна зрозуміти, на яких вихідних позиціях знаходяться регіони на старті медичної реформи. Дані дослідження допоможуть усім, хто бере участь у формуванні і реалізації політики у сфері охорони здоров’я, приймати обґрунтовані та раціональні рішення, що сфокусовані на реальних потребах людей», – підкреслила Вікторія Тимошевська, директорка Програмної ініціативи «Громадське Здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

У 2017 р. за сприяння Світового банку в опитувальнику дослідження «Індекс Здоров’я. Україна» з’явився блок питань про вимірювання кров’яного тиску. 78% респондентів  стверджують, що вимірювали тиск протягом останнього року, а 8% – ніколи. 34% респондентів зазначають, що мають високий тиск, 5% –  низький, а решта – нормальний.

«Світовий Банк підтримує проект «Поліпшення здоров’я на службі у людей», який є одним з найбільших у Європі і спрямований на боротьбу з неінфекційними захворюваннями, зокрема – серцево-судинними. Саме тому ми сфокусувалися в дослідженні питання, як українці контролюють свій  кров'яний  тиск», - прокоментувала Олена Дорошенко, економіст, фахівець Світового банку з питань охорони здоров’я, харчування та населення в Білорусі, Україні та Молдові.

Подивитись запис брифінгу можна за посиланнямhttps://www.youtube.com/watch?v=MDAzbU6GWis

Долучайтеся до проекту дослідження на Фейсбуці:facebook.com/HealthIndex.Ukraine