У Харкові представили результати дослідження «Індекс Здоров’я. Україна — 2017». У 2017 році Індекс здоров’я жителів Харківщини вийшов на рівень 67 пунктів зі 100, що на 11 пунктів вище, ніж у 2016 році, та на 5 пунктів вище за середній по Україні показник. Індекс враховує такі показники, як задоволеність громадян амбулаторною та стаціонарною медичною допомогою, звернення до лікаря у випадку хвороби та попередження захворювань, стан здоров’я, обсяги витрат на ліки, знання про здоров’я та здорову поведінку.

За результатами опитування громадян, для Харківської області 2017 рік позначився суттєвим погіршенням фінансової доступності медичної допомоги. 86% опитаних жителів області заявили про погіршення фінансової доступності медичної допомоги, що надається сімейними лікарями та дільничними терапевтами, а 83% — допомоги, що надається вузькими спеціалістами в поліклініці. 

Харківщина увійшла до ТОП-3 областей, де люди не звернулися до лікаря, бо це «занадто дорого» ― 44% усіх випадків відмов від звернень до лікаря, порівняно з 19% у 2016 році. Поруч із Харківщиною за цим показником знаходиться Донецька та Закарпатська області ― 43% і 44% відповідно. Натомість загалом по Україні цей показник складає 22%. Найчастіше ж респонденти відмовлялися від лікаря через те, що знали, як лікуватися, з попереднього досвіду – 55% опитаних. 

Середній розмір витрат на купівлю ліків за останні 30 днів для регіону склав 462 гривні, що на 108 грн менше, ніж в середньому по Україні (570 грн).  

39% опитаних у Харківській області хворіли протягом останнього року, але не відвідали лікаря чи не були госпіталізовані через брак коштіводин з найвищих показників по Україні. Найбільше респондентів були змушені відмовитися від звернення до лікаря з цієї ж причини у Черкаській (45%) та Одеській (43%) областях.   

У 2017 році населення області дещо гірше піклувалося про власне здоров’я. Лише 49% опитаних проходили плановий медичний огляд протягом останніх 12 місяців ― один з найнижчих показників по Україні. Найменше людей проходили такий огляд у Волинській області (26%), а найбільше – у Чернівецькій (87% респондентів). 

53% респондентів у Харківській області не звертались до лікаря, бо очікували, що хвороба пройде сама (у 2016 році – це лише 14%). У 2017 році в разі хвороби, порівняно з 2016 роком, на 34% менше людей лікувалось самостійно ліками і на 50% більше – народними засобами.

Половина населення Харківської області оцінила стан свого здоров’я як добрий та дуже добрий, що на 12% більше, ніж у 2016-му. Водночас 45% населення мають хронічні хвороби, а 48% ― надлишкову вагу. 

Харківщина входить до трійки областей, де найбільша кількість батьків позитивно ставиться до вакцинації – 96%. Підтвердженням цього факту є 91% батьків серед усіх опитаних в області, які не відмовлялися від обов’язкових щеплень для своєї дитини. 

Рівень задоволеності роботою дільничних терапевтів та сімейних лікарів на Харківщині – найвищий
в Україні
(89%), тоді як Запорізькій – найнижчий (47%). На додаток, серед жителів Харківської області спостерігається один з найвищих рівнів задоволеності стаціонарною допомогою (73%), у той час як у середньому по Україні цей показник складає 57%. Найбільш задоволеними стаціонарною допомогою по Україні є опитані Миколаївської (86%) та Чернівецької (79%) областей, найменшою мірою задоволені жителі Запорізької області (26%). 

Існують суттєві відмінності між регіонами у ставленні до реформи охорони здоров’я. Харківщина входить до областей, де найменше респондентів погодились, що реформа потрібна – 65%. Серед них також Донецька, Луганська та Запорізька області, тоді як майже всі опитані із Закарпатської, Сумської, Львівської та Миколаївської областей вважали реформу потрібною. 

Більш ніж удвічі, порівняно з 2016 роком, збільшилась кількість жителів Харківської області, які вважають, що реформа відбувається, і тепер цей відсоток складає 29%. Від реформи вони, як і в цілому по Україні, насамперед очікують правильне діагностування та призначення лікування, зменшення витрат пацієнта на медичну допомогу та ліки. Водночас тільки 3% опитаних очікують, що реформа зробить ставлення лікарів до пацієнта незалежним від винагороди з боку пацієнта. 

Повний звіт дослідження «Індекс здоров’я. Україна» завантажуйте тут

Стежте за новинами на Фейсбук-сторінці Індексу